Kaboszony w pajęczynie

Kaboszon – w architekturze motyw ornamentalny, wzorowany na oszlifowanym kamieniu szlachetnym (kaboszonie), w kształcie kulistym, półkulistym i elipsoidalnym. Stosowany w ornamentyce renesansowej i barokowej.[Wikipedia]


Kaboszon, kamień szlachetny lub półszlachetny o zaokrąglonym szlifie, stosowany też jako motyw ornamentalny w rzemiośle artystycznym renesansu i baroku. [Wiem]Nazwa kaboszon pochodzi od starofrancuskiej nazwy cabochon, oznaczającej głowę. Szlif kaboszonowy to najstarszy ze szlifów kamieni szlachetnych. Charakteryzuje się brakiem faset i kantów. Wszystkie jego krawędzie są zaokrąglone. Jest wiele rodzajów szlifu typu kaboszon. Stosuje się go zazwyczaj przy obróbce kamieni wykazujących migotliwość.Najczęściej w kaboszony szlifuje się korale, turkusy, kwarc, granaty, opale, rubiny i wiele innych. W ten sposób szlifuje się także szafiry, wykazujące asteryzm oraz chryzoberyle o właściwości kociego oka. Najbardziej typowym kształtem kaboszonu jest elipsa, ponieważ oko ludzkie jest mniej wrażliwe na niedokładność symetrii w kształcie owalnym, niż w idealnym okręgu.
Kaboszony to kamienie niezwykle tajemnicze. Posiadają specyficzną głębię i wewnętrzny blask. Są mniej migotliwe i na pierwszy rzut oka, mogą wydać się nieco ciemne. Przy bliższej obserwacji jednak, kaboszon często przyciąga uwagę na dłużej i wzbudza w nas więcej fascynacji. Szczególnie, że w kaboszony szlifuje się zazwyczaj kamienie ciemne, dzięki czemu można nieco zmniejszyć ich grubość i sprawić, że nabierają więcej wewnętrznego blasku.[antiquebizu.pl]Brak komentarzy:

Prześlij komentarz